Jak wygłuszyć zmywarkę i inne sprzęty AGD
Na co dzień spotykamy się z wyciszaniem różnych przedmiotów, które chcemy wyizolować od hałasu i zmniejszyć ich głośność. Często doradzamy w sprawie wygłuszania pralki, jednak jest jeszcze jeden, mniej popularny sprzęt AGD, który można wygłuszyć - zmywarka.
W pierwszej kolejności musimy się skupić na tym, co możemy wygłuszyć. Zmywarki występują w różnych formach i zarówno urządzenia skonstruowane pod zabudowę, jak i wolnostojące możemy wygłuszyć. Łatwiejsze zadanie nas czeka ze zmywarką przeznaczoną pod zabudowę, ponieważ zmywarka jest pozbawiona zewnętrznych części obudowy i możemy naklejać materiały bezpośrednio na korpus. Zmywarkę wolnostojącą musimy rozebrać z obudowy i dopiero przystąpić do wygłuszenia.
Aby wyciszyć zmywarkę zgodnie ze sztuką musimy podejść do tematu kompleksowo i w trzech krokach wyeliminować źródła hałasu.
Jak zacząć wyciszać zmywarkę?
Po odkręceniu obudowy zmywarki i odtłuszczeniu elementów (tu możemy polecić zmywacz Bitmat) nakładamy samoprzylepną matę butylową AB o grubości 2 lub 2,5 mm. Matę butylową przytwierdzamy szczelnie i na zakładkę do obudowy. Następnie musimy matę zwulkanizować poprzez docisk za pomocą specjalnego wałka do mat butylowych. Ten zabieg jest czasochłonny, ale dzięki temu mata będzie idealnie przylegać do obudowy, nie będzie pęcherzyków powietrza (czyli przestrzeni rezonansowych) i skutecznie podniesie gęstość obudowy. Te zabiegi sprawią, że obudowa nie będzie wibrowała i nie będą przedostawać się przez nią dźwięki o niskiej częstotliwości, buczenie, dudnienie i wibracje.
Następnym krokiem jest postawienie bariery przed średnimi tonami, czyli między innymi odgłosami wody czy głośnej pracy pompy zmywarki. Na matę butylową naklejamy piankę kauczukową K6s. Struktura zamknięto-komórkowa stanowi doskonałą barierę dla dźwięku, a poza tym nie chłonie wody, co przy zmywarce jest kluczowe. Piankę samoprzylepną przyklejamy do maty butylowej, dociskamy i dajemy czas, aby klej związał się z matą butylową.
Kropką nad i jest postawienie zmywarki na specjalnej wygłuszającej macie antywibracyjnej, by drgania wytwarzane podczas pracy nie były przenoszone na podłogę i inne elementy otoczenia.
Dodatkowo całość ścian boxa meblowego możemy okleić pianką Bitmat M7s. Poprawimy akustykę wewnątrz szafki, co przełoży się na jeszcze większe tłumienie hałasów. Pianka pochłonie w swoją strukturę niepożądanie dźwięki.
Powyżej opisane zabiegi powinny skutecznie zapobiec przedostawaniu się odgłosów ze zmywarki do otoczenia. Jest to szczególnie ważne przykładowo w mniejszych mieszkaniach, gdzie zmywarka i aneks kuchenny są blisko miejsc, gdzie przebywają domownicy. Mamy nadzieję, że wyciszona zmywarka poprawi Państwa komfort oraz pozostanie bezgłośna przez długi czas.
Zobacz produkty, które mogą Ci się przydać przy wyciszaniu sprzętu AGD
Co Ci będzie potrzebne?
Przybliżone ilości do wygłuszenia zmywarki:
- 1,5 m2 - AB-2 = 6 sztuk
- 2 m2 - K6s/ K9s = 8 sztuk
- 1 sztuka - Zmywacz Bitmat 500 ml
- 1 sztuka - Mata pod urządzenia AGD antywibracyjna 60 x 60 cm
- 2 sztuki - Bitmat M7s pianka pochłaniająca dźwięki (dodatek na oklejenie szafki od wewnątrz)
Masz pytania dotyczące wyciszania zmywarki lub innego sprzętu AGD?
Michas
Wygłuszylem zmywarkę. Oczywiście zgodnie z oczekiwaniami różnica jest kolosalna. Jedyny minus bardzo ale to bardzo ciężko posadowiłem ją w miejscu zabudowy. Myślę że 5-10mm więcej w zabudowie byłoby ok. Dobrze byłoby zaprojektować kuchnie pod takie wygłuszenie. Nadmienię że użyłem wszystkich proponowanych materiałow. Pozdrawiam. Odpowiedź Bitmat: Dziękujemy za opinię i cieszymy się, że nasze produkty spełniły Pańskie oczekiwania. W razie potrzeby możemy również indywidualnie dobrać odpowiednie grubości produktów do konkretnej realizacji, w przypadku gdy miejsce na wygłuszenie jest bardzo ograniczone.