Izolacja termiczna kamperów
Porady dotyczące termoizolacji pojazdów
Zobacz poradyKategorie
Producent
Cena
- od do
Izolacja termiczna pojazdów - podstawowe informacje
Jest kilka powodów, dla których możemy chcieć poprawić izolację termiczną pojazdów i kamperów. Jednym z nich jest potrzeba utrzymania temperatury, kiedy regularnie korzystamy z samochodu - jeździmy, wsiadamy, wysiadamy. Innymi słowami chcemy zapewnić izolacyjność cieplną w pojeździe.
Podstawową miarą izolacji termicznej jest lambda wyrażana w watach na metry kwadratowe, ale przy wyborze materiałów do izolacji cieplnej to za mało. Warto wziąć pod uwagę takie parametry jak: higroskopijność materiału, wagę, sposób działania, trudnopalność, elastyczność oraz łatwość w montażu. Poprawia komfort cieplny w chłodne dni, a w te upalne natomiast utrzymuje chłód w pojeździe. Izolacja termiczna tworzy przyjemne środowisko podczas podróży. Dzięki efektywnej izolacji termicznej pojazd szybciej osiąga odpowiednią temperaturę, co wpływa na oszczędność paliwa. Inną korzyścią izolacji termicznej jest również tłumienie hałasu, co zapewnia spokojniejszą i przyjemniejszą jazdę.
Jakie produkty najlepiej sprawdzają się do izolacji pojazdów?
Jeśli chodzi o polecane przez nas produkty, to są one takie same lub podobne jak przy wyciszaniu samochodu, ponieważ materiały te mają również właściwości termoizolacji. Jako pierwszą warstwę zalecamy użyć matę butylową, a następnie przykleić piankę kauczukową, która ma bardzo dobre właściwości termiczne. Istotne przy izolacji termicznej jest zwrócenie uwagi na tzw. mostki termiczne (miejsca, którędy ciepło mogłoby uciekać). Do takich miejsc polecamy taśmy kauczukowe. Natomiast, jeśli chcemy zadbać całkowitą izolację termiczną samochodu, możemy dodatkowo uszczelnić fabryczne uszczelki, polecamy zastosować do tego celu sznur gumowy StP Cord, który wpuszczamy do wewnątrz uszczelki okalającej drzwi. Do montażu materiałów przeznaczonych do izolacji termicznej pojazdów, podchodzimy w podobny sposób, jak przy montażu materiałów wygłuszających. Najpierw musimy dostać się do tzw. gołej blachy izolowanej powierzchni, dokładnie oczyścić i odtłuścić, a w kolejnym kroku przejść do montażu materiałów izolacyjnych.