Od wielu lat zajmujemy się materiałami izolującymi akustycznie oraz termicznie. Spotykaliśmy klientów z bardzo różnymi problemami dotyczącymi przedostawania się dźwięku, ale też stykaliśmy się z licznymi konsekwencjami zbyt dużego natężenia hałasu. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć, czym jest hałas, do czego może doprowadzić, a także jak się przed nim możliwie dobrze chronić.
Hałas - a co to?
Aby zacząć nasze rozważania warto powiedzieć i zdefiniować czym jest hałas. W skrócie hałas to nadmiar dźwięków, który przekracza normy krótko i długoterminowej ekspozycji na dźwięk. Z kolei dźwięk fizycznie sprawę ujmując to fala ciśnienia, która rozchodzi się w ośrodkach sprężystych (tj. powietrze czy woda) i jest wynikiem drgań cząsteczek w ośrodku, które przekazują energię falową. Każdy dźwięk ma swoją częstotliwość wyrażoną w hertzach, amplitudę wyrażoną w decybelach, długość fali. Na te parametry dźwięku możemy wpływać, co szczególnie przyda się nam w ostatnim rozdziale tego artykułu. Wedle norm podanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) każdy dźwięk przekraczający 65 decybeli ma wpływ na nasze ciało i odbija się na naszym samopoczuciu czy śnie. Oczywiście im większe natężenie dźwięku tym wpływ na nasz organizm jest większy. Dla porównania odgłosy z ulicy w ruchliwym mieście potrafią sięgać 100 dB.
Do czego prowadzi hałas, czyli nadmiar dźwięków w obecnych czasach
Hałas stał się tak dostrzegalnym elementem naszej teraźniejszości, że zaczęto mówić o zjawisku “zanieczyszczenia hałasem”. Szczególnie zwraca się na to uwagę w dużych miastach, aglomeracjach czy skomercjalizowanych atrakcjach turystycznych. Wedle znacznej części naukowców poziom hałasu w ciągu dwóch nadchodzących dekad znacząco się zwiększy i będzie on stanowił jeden z najważniejszych problemów środowiskowych.
Hałas w obecnych czasach jest generowany prawie w każdym miejscu i przez każde urządzenie - od łatwo dostrzegalnych rzeczy jak przelot samolotu aż przez infradźwięki (dźwięki o bardzo niskiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale wpływające na samopoczucie i zdrowie) generowane przez wiatraki czy szumy dochodzące z rur. Dźwięk nas otacza i z nim samym nic nie zrobimy - jedyne co możemy zrobić to zmniejszyć ekspozycję na hałas.
Zagrożenia związane z hałasem
W pierwszej kolejności pozwolę sobie na zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne. Nadmiar dźwięku wpływa na nasze ciało i to jak udowodniono w wielu badaniach naukowych, ten wpływ jest znaczący. Hałas zwiększa poziom stresu, co jest widoczne dla nas na pierwszy rzut oka. Stres pośrednio i bezpośrednio przyczynia się do wielu dolegliwości. Dwa najważniejsze punkty w naszym zdrowiu, w które uderza hałas to migreny oraz zaburzenia układu krążenia (wartym podkreślenia schorzeniem układu krążenia wynikającego z nadmiernej ekspozycji na hałas jest właśnie nadciśnienie tętnicze). Istotnym problemem wywoływanym przez hałas są zaburzenia snu. Sen jest momentem gdzie nasze ciało i nasz mózg się regenerują oraz przygotowują na wyzwania następnego dnia. Jeśli cykl ten jest zaburzony, a nasza regeneracja spowolniona to w dłuższej perspektywie prowadzi to do licznych komplikacji zdrowotnych. Warto także zaznaczyć, że ten problem nie dotyka tylko osób dorosłych, ale też dzieci - niestety hałas może powodować zaburzenia funkcji poznawczych u dzieci i zakłócić ich prawidłowy rozwój.
Teraz przyszła pora na pośrednie skutki wpływu hałasu. Nawet sami często obserwujemy, że w głośnym środowisku mamy problem z koncentracją i skupieniem uwagi. Właśnie skupienie, rozdrażnienie i zmęczenie wywoływane hałasem może prowadzić w długiej perspektywie do problemów - pogorszenie skupienia w pracy czy w czasie prywatny, a to z kolei może przełożyć się na pogorszenie naszych wyników. Dodatkowo hałas, jak nie raz już wspominaliśmy w naszych publikacjach, ma znaczny wpływ na kierowców. Kierowca zmęczony czy mający problem ze skupieniem się na drodze to kierowca niebezpieczny i niestety szansa na wypadek z udziałem takiego kierowcy zdecydowanie wzrasta.
Jak się uchronić przed hałasem?
Pierwszą i bardzo trywialną poradą jest zminimalizowanie obcowania z hałasem. Niestety nie jest to takie proste i często nie mamy wyboru, żyjąc w miastach i tam mając swoje ośrodki życiowe. W takim wypadku polecamy zacząć od próby zmienienia swojego domu czy mieszkania w “oazę ciszy”, czyli możliwie odciąć dom/mieszkanie od hałasów zewnętrznych. W tym celu w pierwszej kolejności warto się zająć wygłuszeniem ścian oraz zadbaniem o izolację akustyczną okien i drzwi. Następnym polecanym krokiem jest zadbanie o akustykę podłóg i sufitów o ile będzie taka potrzeba. Dodatkową korzyścią z wyciszenia jest fakt, że większość materiałów zapewniających izolację akustyczną zapewnia także izolację termiczną - czyli w lecie nasz pokój będzie się wolniej nagrzewał od słońca, a zimą mniej tracił ciepła zapewnionego przez system ogrzewania. Jak już nasza główna przestrzeń domowa będzie wygłuszona i spełni to nasze oczekiwania, to można pójść o krok dalej i zająć się innymi przestrzeniami, w których przebywamy - wygłuszyć samochód czy biuro, jeśli mamy taką możliwość. Jest bardzo dużo opcji i zależą one od naszych indywidualnych preferencji.
Jeśli chcesz się uchronić przed hałasem, zapraszamy do kontaktu się z nami - nasi doradcy techniczni postarają się podpowiedzieć, dopasować materiały i możliwie pomóc w walce z hałasem.