Po co ta paroizolacja i gdzie się ją stosuje?
Paroizolacja, co to właściwie jest? Jest to zabezpieczenie powierzchni przed przedostawaniem się pary wodnej i jej skraplania się na izolowanej powierzchni. Głównym zastosowaniem paroizolacji jest powstrzymanie powierzchni przed szkodliwym wpływem wilgoci.
Paroizolacja (zwana czasem inaczej izolacją paroszczelną) to w największym skrócie izolacja przed parą wodną i jednocześnie przed wilgocią. Przy dobrze zrobionej paroizolacji para wodna nie przechodzi przez powłokę izolacyjną i nie dochodzi do skraplania wilgoci na izolowanej powierzchni. W jakich miejscach ma to znaczenie? Może mieć to znaczenie w budownictwie i przemyśle - możemy mieć specjalne pomieszczenia, gdzie panuje wysoka wilgotność i nie chcemy, aby przedostawała się ona do murów. Zastosowanie znajdzie również przy budowie kamperów oraz pojazdów specjalnych. W tym wypadku zależy nam, aby wilgoć nie skraplała się na ścianach pojazdu (np. paroizolacja ściany kampera) i nie przyczyniała się do powstawania ognisk korozji, bo w pełni zabudowany pojazd bardzo trudno jest rozebrać w celu dokładnego oczyszczenia.
Co daje paroizolacja?
- ochrona powierzchni przed wilgocią
- lepszą termoizolację
- zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów
- stabilizuje mikroklimat wnętrz
Materiały paroizolacyjne Bitmat z aluminiową powłoką odbijającą
Wśród materiałów dostępnych w naszym asortymencie jest kilka, które skutecznie chronią przed wilgocią, ale uznawane za typowo paroizolacyjne uznaje się te pianki, które mają wierzchnią warstwę wykonaną z folii aluminiowej lub folii metalizowanej. Zastosowanie warstwy aluminium sprawia, że powierzchnia jest 100% izolowana od wilgoci, a także prosto jest uszczelnić przestrzeń oraz naprawić ewentualną perforację pianki - wystarczy tylko użyć taśmy aluminiowej lub taśmy metalizowanej. Dwa produkty najczęściej wskazywane przez nas jako paroizolatory to Bitmat K Alu oraz Bitmat PE 2xAlu.
Paroizolacja Bitmat K Alu i Bitmat PE 2xAlu - nieprzenikalna bariera dla pary wodnej
Pianki Bitmat z serii K wykonane z zamkniętokomórkowego spienionego kauczuku legitymujące się właściwościami termoizolacyjnymi i wyciszającymi. W tym momencie występują pianki z warstwą aluminiową w grubościach od 3 mm do 19 mm i posiadają warstwę samoprzylepną, co czyni je bardzo prostymi w montażu. Montując taką piankę, zapewniamy połączenie wielu jej zdolności - wygłuszenia, izolacji termicznej i paroizolacji. Co ważne ta wszechstronna pianka została pokryta prawdziwym wysokogatunkowym aluminium, które ma bardzo wysokie właściwości odbijania promieniowania cieplnego.
Drugim produktem paroizolacyjnym jest Bitmat PE 2xAlu - jest to pianka polietylenowa powlekana dwustronnie folią metalizowaną. Polietylen to pianka wykonana z folii, pomiędzy którą zamknięte jest powietrze. Z racji tego, że nasza pianka polietylenowa jest powlekana dwustronnie folią metalizowaną naprószoną aluminium, nie ma ona warstwy samoprzylepnej. Tę piankę należy montować za pomocą kleju lub mechanicznie do izolowanej powierzchni. Pomimo że PE 2xAlu ma folię metalizowaną, a nie aluminiową, to jej dwie warstwy po jednej i po drugiej stronie pianki stanowią bardzo dużą zaporę dla wilgoci i dobry jej montaż zapewnia poprawną izolację.
Zarówno pianka kauczukowa z aluminium, jak i pianka polietylenowa z folią metalizowaną sprawdzą się w roli warstwy zabezpieczającej przed wilgocią, dodatkowo zapewniając też izolację termiczną na wysokim poziomie.
Jeśli masz pytania, zapraszamy do kontaktu z nami. Nasi doradcy techniczni zawsze chętnie doradzą w wyborze oraz zastosowaniu naszych materiałów.
Jerzy Matysiak
Prosiłbym o pomoc w doborze materiałów i ich ilości do wygłuszenia zakól przód i tył w Toyota RAV4 III /2010...auto jest świeżo po zabezpieczeniu antykorozyinym norweską farbą, jest też jeszcze czyste....z przodu chciałbym wykleić cześć metalową zewnętrzna i sam plastyk , z tyłu tylko część metalową, bo plastyki są wąskimi, wiotkimi pasami, o małej powierzchni i ich wyciszenie wiele nie da, w przeciwieństwie do przodu. Chciałbym prosić też o wyliczenie materiałowe do drzwi bocznych przód i tył... Zacząłbym od zakól, które są jeszcze czyściutkie. Drzwi mogę spokojnie robić później. Dziękuję Jerzy... Dzień dobry, Jeśli chodzi o wygłuszenie blaszanych nadkoli, zalecamy stosowanie dwóch rodzajów materiałów. Na pierwszą warstwę polecamy matę butylową AB-25 2,5mm która usztywni blachę i zredukuje wibracje i drgania, a następnie na nią polecamy masę wygłuszającą StP Noise Liquidator, która zabezpieczy nadkole przed korozją oraz wzmocni efekt izolacji akustycznej. Na plastykowe nadkola polecamy stosować piankę kauczukową K6s która izoluje szumy i szelesty. Na drzwi proponujemy nasz zestaw DoorHush Plus. Są w nim zawarte niezbędne materiały oraz akcesoria do wykonania skutecznego wygłuszenia drzwi. Link zamieszczam poniżej. https://www.bitmat.pl/zestaw-do-wygluszania-drzwi-door-hush Na 4 drzwi polecamy zakupić 2 zestawy.