Wyciszanie kompresorów



Wyciszanie kompresorów - podstawowe informacje
Hałas wytwarzany przez kompresory może pochodzić z różnych źródeł, który zależy od rodzaju kompresora i jego zastosowania. Jednym ze źródeł hałasu jest praca silnika, która generuje dźwięki związane z procesem spalania paliwa oraz ruchem tłoków, które wytwarzają ciśnienie potrzebne do sprężania powietrza lub gazu. Innym źródłem hałasu może być ruch wirników, który dodatkowo wytwarza wibracje. Wszystkie sprężarki powietrza niezależnie czy do użytku domowego, czy profesjonalnego generują bardzo dużo hałasu, dlatego przygotowaliśmy zbiór produktów, które sprawdzą się przy wyciszaniu kompresorów i zmniejszaniu ich uciążliwości dla otoczenia.
Wyciszenie kompresora - dlaczego warto?
Wyciszenie kompresora to skuteczny sposób na ograniczenie hałasu, który często towarzyszy pracy urządzenia w warsztatach czy garażach. Wygłuszenie kompresora poprawia komfort pracy, zmniejsza poziom stresu i pozwala na bezpieczniejsze środowisko użytkowania. Dodatkowo, odpowiednie wyciszenie sprężarki wpływa na wydłużenie żywotności urządzenia, ponieważ redukcja drgań zmniejsza ryzyko uszkodzeń mechanicznych. To praktyczna inwestycja w cichszą i bardziej efektywną przestrzeń pracy.
Jak najprościej wyciszyć kompresor?
Jeśli zastanawiasz się, jak wyciszyć kompresor, najprostszym sposobem jest zastosowanie mat butylowych i pianek akustycznych wokół obudowy urządzenia. Szczególnie w przypadku, gdy myślisz, jak wyciszyć kompresor tłokowy, warto zadbać o izolację miejsc, w których powstaje najwięcej drgań i hałasu. Wygłuszenie obudowy oraz ustawienie kompresora na matach antywibracyjnych pozwala skutecznie zmniejszyć poziom hałasu i poprawić komfort pracy.
Polecane produkty do wyciszania kompresorów
Do wyciszania kompresorów sprawdzi się połączenie maty butylowej z pianką wygłuszającą KO, ponieważ takie połączenie tworzy doskonałą barierę akustyczną. Dopełnieniem będzie zastosowanie maty lub podkładu antywibracyjnego pod spód kompresora. Najlepiej sprawdzi się wykonanie zabudowy do kompresora wolnostojącego, która zostanie wyklejona od środka materiałami wygłuszającymi, a na podłogę położy się matę antywibracyjną. Warto pamiętać, że kompresor powinien mieć dookoła minimum metrową odległość od ścian i innych przeszkód, by zapewnić potrzebne chłodzenie. Ważne jest, aby zastosować odpowiednie rozwiązanie w zależności od potrzeb i warunków, w jakich pracuje kompresor i zminimalizować negatywne skutki przebywania w hałasie.
Zobacz nasz artykuł o wygłuszeniu agregatu prądotwórczego.
Możesz zapoznać się także z naszymi artykułami o wygłuszeniu AGD, przedziałów silnikowych czy rur.