Z czego wykonane są dekoracyjne panele akustyczne Bitmat
Panele akustyczne to produkty, które pomogą Ci poprawić przestrzeń akustyczną w Twoim domu lub mieszkaniu. Wiele pomieszczeń, szczególnie z małą ilością mebli boryka się z problemem niespójnego i zakłóconego rozchodzenia się dźwięku. Może to się objawiać powstawaniem echa, pogłosu oraz niezrozumiałością mowy czy śpiewu. Jeśli takie problemy zachodzą w Twojej nieruchomości, poniżej podpowiemy jak temu przeciwdziałać.
Materiał z którego są wykonane panele ozdobne
Jest kilka cech paneli akustycznych wspólnych dla wszystkich produktów tego typu. Pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest materiał z którego są wykonane. Można wymienić trzy najpopularniejsze:
- pianka poliuretanowa
- melamina (inaczej Basotect)
- włóknina poliestrowa
Zacznijmy od najpopularniejszych paneli wykonanych z pianki poliuretanowej. Zastosowanie tego surowca sprawia, że panel akustyczny ma najlepszy stosunek jakości do ceny. Bardzo dobrze pochłania dźwięk, co wpływa na jakość akustyki w pomieszczeniu, nie jest drogi, a przy okazji ładnie się prezentuje i jest dostępny w różnych kolorach i kształtach. Kiedyś panele akustyczne poliuretanowe owiane były złą sławą, bo wśród tańszych produktów dochodziło do kruszenia się i pylenia paneli - w naszych produktach nic takiego nie występuje.
Panele wykonane z melaminy mają niższą gęstość z wymienionych, ale zdecydowanie najlepiej pochłaniają dźwięk. Niestety jest to okupione dużą sztywnością oraz jednym kolorem do wyboru.
Ostatnim materiałem akustycznym są panele wykonane z poliestru - są one droższe od poliuretanowych, ale bardzo dobrze radzą sobie z dźwiękiem w pomieszczeniach i mają zupełnie inny wygląd niż klasyczne panele poliuretanowe, przez co stanowią doskonałą alternatywę, jeśli poprzednie propozycje nie wpasowały się w gusta estetyczne. Ponadto panele z melaminy Basotect i z poliestru mają jeszcze lepszą odporność ogniową niż panele z poliuretanu.
Na co zwrócić uwagę kupując panele akustyczne
Każdy z wymienionych powyżej rodzajów paneli sprawdzi się w standardowych zastosowaniach domowych oraz półprofesjonalnych:
- likwidacja echa i pogłosu w mieszkaniach, domach, korytarzach
- poprawa zrozumiałości mowy
- poprawa brzmienia home audio oraz pokojach muzycznych
W wypadku zastosowań profesjonalnych powinno być to poparte głębszą analizą potrzeb i akustyki pomieszczenia.
Przy wyborze panelu akustycznego dużą rolę odgrywa to, czy nam się on wizualnie podoba i czy będzie się dobrze prezentował na naszej ścianie. Właśnie dlatego staramy się naszym klientom dostarczyć możliwie jak najszerszy wybór kolorów oraz kształtów dostępnych paneli.
Należy też, wybierając panel zwrócić się do producenta z doświadczeniem - aby nasz nowy nabytek nie pylił, nie kruszył się, nie blakł oraz by po prostu był wytrzymały - w końcu nie wieszamy paneli na rok tylko na stałe.
Jakie są rodzaje paneli akustycznych poliuretanowych?
Ozdobne panele Bitmat są dostępne w szerokiej gamie kształtów oraz kolorów, by mogły dopasować się do każdego wnętrza - zarówno do stonowanej sypialni, jak i pokoju gamingowego młodego człowieka. Wśród najpopularniejszych kształtów możemy wyróżnić:
są też mniej popularne kształty takie jak kwadrat z fazą czy skos 3D. Większość z rodzajów tych ozdobnych paneli akustycznych jest dostępna w wielu kolorach - zarówno stonowanych jak i w intensywnych i żywych barwach.
Jak zamontować panele akustyczne
Montaż paneli akustycznych jest zmianą, którą możesz dokonać w swoim domu sam, bez pomocy żadnego specjalisty. Wystarczy wybrać panele, które najbardziej Tobie odpowiadają, kupić do nich klej i przystąpić do działania. Wystarczy, że nałożysz klej na panel i na ścianę i po odczekaniu chwili przyłożysz do ściany. Przed przystąpieniem do pracy zalecamy zagruntować ścianę, acz nie jest to niezbędne.
Pragniemy przypomnieć, że panele akustyczne nie służą do wygłuszania ścian, hałasów od sąsiada czy odgłosów uderzeniowych czy krokowych. Zapraszamy do naszego artykułu odnośnie wygłuszania ścian
Masz pytania dotyczące redukcji echa i pogłosu?